Nedjeljnja misna čitanja - 9.9.2018. Ispis E-mail
09. rujna 2018.

Kratki komentar uz prvo čitanje

Vjera u Božje spasenje. Bog kažnjava Edom i spašava Izrael te ga novim izlaskom kroz pustinju iz Babilona dovodi u Jeruzalem. On iscjeljuje svoj narod koji je postao gluh, slijep i nijem zbog svoje nevjernosti i otvrdnulosti u grijehu.

ČITANJE KNJIGE PROROKA IZAIJE (Iz 35, 4-7a)

Recite preplašenim srcima: »Budite jaki, ne bojte se! Evo Boga vašega, odmazda dolazi, Božja naplata, on sam hita da vas spasi!« Sljepačke će oči tad progledati, uši se gluhih otvoriti, tad će hromi skakati ko jelen, njemakov će jezik klicati. Jer će u pustinji provreti vode, i u stepi potoci, sažgana će zemlja postat jezero, a tlo žedno izvori.

PSALAM (146, 6c-10)

Hvali dušo moja, Gospodina!

On ostaje vjeran dovijeka,
potlačenima vraća pravicu,
a gladnima kruha daje.
——————————————–
Gospodin oslobađa sužnje,
Gospodin slijepcima oči otvara.
Gospodin uspravlja prignute,
Gospodin ljubi pravedne.
———————————————–
Gospodin štiti pridošlice,
sirote i udovice podupire,
a grešnicima mrsi putove.
Gospodin će kraljevati dovijeka,
tvoj Bog, Sione, od koljena do koljena.

————————-

Komentar uz drugo čitanje
Jakov apostol govori o ljubavi prema siromasima. Kršćani ne smiju više cijeniti bogataše a prezirati siromahe. Po Kristovu primjeru njihovo srce mora biti uz ove posljednje.

ČITANJE  POSLANICE SVETOG JAKOVA APOSTOLA (Jak 2, 1-5)

Braćo moja! Vjeru Gospodina našega Isusa Krista slavnoga ne miješajte s pristranošću! Dođe li na vaš sastanak čovjek sa zlatnim prstenjem, u sjajnoj odjeći, a dođe i siromah u bijednoj odjeći i vi se zagledate u onoga što nosi sjajnu odjeću te reknete: »Ti lijepo ovdje sjedni!«, a siromahu reknete: »Ti stani — ili sjedni — ondje, podno podnožja moga!«, niste li u sebi pristrano sudili te postali suci što naopako sude? Čujte, braćo moja ljubljena: nije li Bog one koji su svijetu siromašni izabrao da budu bogataši u vjeri i baštinici Kraljevstva što ga je obećao onima koji ga ljube?

Komentar uz Evanđelje
U Kristu se ostvaruje Izajino proroštvo. Krist, naime, ostvaruje Izajino proroštvo iscjeljujući gluhonijema čovjeka. To je čudo znak otkupljenja koje je donio ljudima. Krsna milost otvara naše uši Božjoj riječi; ona razrješuje naše jezike da hvalimo Boga i ispovijedamo svoju vjeru.

ČITANJE SVETOG  EVANĐELJA PO  MARKU (Mk 7, 31-37)

U ono vrijeme: Vrati se Isus iz krajeva tirskih pa preko Sidona dođe Galilejskom moru, u krajeve dekapolske. Donesu mu nekoga gluhog mucavca pa ga zamole da stavi na nj ruku. On ga uzme nasamo od mnoštva, utisne svoje prste u njegove uši, zatim pljune i dotakne se njegova jezika. Upravi pogled u nebo, uzdahne i kaže mu: »Effata!« — to će reći: »Otvori se!« I odmah mu se otvoriše uši i razdriješi spona jezika te stade govoriti razgovijetno.

A Isus im zabrani da nikome ne kazuju. No što im je on više branio, oni su to više razglašavali
i preko svake mjere zadivljeni govorili: »Dobro je sve učinio! Gluhima daje čuti, nijemima govoriti!«