gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Sestre klarise u Brestovskom Ispis E-mail

Sestre Klarise su Drugi franjevački red.

Naš život: Kao klarise opredijelile smo se da nam životni cilj bude Bog. Njegov Sin Isus Krist, jest put koji slijedimo u ostvarenju ovoga cilja. Isus Krist je naš zajednički put. Poput sv. Majke Klare i sv. Franje nastojimo izbliza promatrati život Kristov i što više ga slijediti, posebno u molitvi i predanosti u Božju providnost.

Naša duhovnost: Posebna oznaka naše duhovnosti jest evanđeosko veselje i ljubav prema Presvetom. Euharistija je i za nas, kao i za Klaru i Franju, središnji izvor duhovnosti i najbolja mogućnost za susret s Bogom. Iz liturgije, Božje Riječi i sakramenata crpimo snagu i gradimo jedinstvo s Bogom i međusobno.

I zajednička molitva Časoslova, kojom si posvješćujemo Božju prisutnost u svome životu, neodvojivo je povezana s liturgijskim životom. Osim Časoslova i sv. Mise njegujemo intenzivno i individualnu molitvu u kojoj - u razgovoru s Bogom - izražavamo svoje posebne želje i nakane.

Misa je također bila izvor životne snage i osobama koje su s nama proživljavale strahote ratnog vremena. Naša misna slavlja otvorena su i svim vjernicima. Uz misu njegujemo i ostale aktivnosti duhovne naravi, časoslov, adoracije, duhovne obnove i duhovne vježbe.

Naši zavjeti: Dragovoljno se opredjeljujemo živjeti u siromaštvu, poslušnosti, čistoći i u klauzuri.

Siromaštvo nas štiti od navezanosti na stvari i navike.
Poslušnost nas osposobljava bolje osluškivati glas Božji i slijediti ga.
Čistoća nam omogućava posvema se staviti na raspolaganje Bogu i bližnjemu.
Klauzura je za Klaru i sestre bio izdvojen prostor za susret s Bogom.
Klauzura je tako i za nas:
mjesto i prostor:
u kojem nas Bog dariva,
u kojemu Boga prihvaćamo,
u kojemu smo zajedno na putu.
u kojemu se Bogu intenzivno otvaramo,
u kojemu nas Bog na poseban način prožima.

Klauzura je i mjesto susreta s Bogom, ali i mjesto u kojem svjedočimo nadu koja nas nosi, Isusa Krista, gdje se otvara prostor za njegovo spasonosno djelovanje. Zato biti otvoren za Boga znači za nas biti otvoren i za susret s ljudima. Stoga k nama dolaze mnogi ljudi sa svojim svednevnim brigama i sa svime što ih zaokuplja.

Zavjeti su u službi viših vrednota i nikako nisu svrha sami sebi.

Druge aktivnosti: Iako je molitva na prvom mjestu, po savjetu sv. Majke Klare, dužne su sestre raditi, ali tako i toliko kako rad ne bi ugušio molitvenog duha. Stoga u skladu s takvim ustrojstvom života pečemo hostije, ali i kućni poslovi kao i obrađivanje vrta redovni je dio naše aktivnosti. Vodimo također i administraciju naše kuće, dopisujemo se i razgovaramo s mnogim osobama po cijelom svijetu koje se preporučuju u naše molitve i traže naše savjete.

Ove nam osobe često zahvaljuju na utješnim riječima ili pismima, jer se njima osjećaju ohrabreni svednevno nositi svoj životni križ. Mnogi se nakon razgovora s nama vraćaju kućama sretniji te poslije dolaze i zahvaliti se za dobiveni duševni mir. Prema svojim mogućnostima i danas ustrajno kušamo pomagati mnogima koji kucaju na naša vrata.

Tijekom rata se to posebno vidjelo kad nikako nismo napuštale kuću. Ali već na samom početku rata primili smo više od stotinu župljana u naš podrum nudeći im smještaj i hranu. Dok su se vodile borbe i granate padale oko nas, mi smo sa svijetom zajednički molile krunicu i ostale molitve, koje smo upućivale Bogu za spas našeg naroda i za spas svih naroda cijele Bosne, tako da je naš podrum bio molitvena Crkva u malom.

Imale smo čvrstu vjeru da će nas Isus spasiti kako je spasio od Saracena i samostan sv. Damjana i grad Asiz po molitvi sv. Majke Klare i njezinih sestara. Kad je samostan bio zapaljen, ni tada nismo pomišljale da ga napustimo, nego smo dobile još veću hrabrost ostati i nastaviti živjeti i dijeliti tešku ratnu zbilju sa svojim narodom te ga u tišini djelom i molitvom potpomagati da podnese ratne nedaće.

Susreti s mladima su česti. Nastojimo razgovarati, saslušati i savjetovati sve koji žele razgovor s nama. Također odgovaramo i na brojna pisma mladih. Svima su vrata našeg samostana otvorena. Posebno rado razgovaramo s djevojkama koje se zanimaju za naš način života.

Preduvjet za primitak djevojke u naš Red jest zrela dob (najniža 18 godina). Nadalje takva djevojka treba biti osobno zrela te fizički i psihički zdrava. Zainteresirane djevojke mogu telefonski nazvati ili nam se pismeno obratiti.

Dnevni red

U ponoći Časoslov- Služba čitanja
U 5,30 s. ustajanje
U 6,00 s. razmatranje
U 6,30 s. Jutarnja, Treći čas, krunica
U 7,30 s. sv. Misa
U 8,15 s. doručak
U 8,30 s. rad
U 11,20 s. Šesti čas i krunica
U 12,15 s. ručak i rekreacija
U 14,00 s. stroga šutnja
U 15,00 s. Deveti čas i razmatranje
U 16,00 s. rad
U 18,30 s. Večernja i krunica
U 19,30 s. večera i rekreacija
U 20,30 s. Povečerje


SAMOSTAN SVETE KLARE

BiH-71255 BRESTOVSKO
Telefon 030 876 067
Fax 030 876 095

E-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript

 
Povezani članci :

» Duhovne vježbe sestrara klarisa

Fra Miro Relota je odražao duhovne vježbe nama sestrama od 22. do 26. veljače. Bile smo sretne da nam je fra Miro baš ove godine održao duhovne vježbe. Fra Miru znademo od početka našeg osnivanja i uvijek smo bili povezani jer nam je dosta...

» Redovničko oblačenje u samostanu sv. Klare, Brestovsko

U subotu 22. kolovoza, na spomendan BDM Kraljice, nakon slavlja svete mise koju je predslavio naš duhovnik fra Gabrijel Tomić u koncelebraciji s još tri svećenika: župnik župe Dolac fra Zoran Livančić, fra Slavko Topić i fra Ugo Maria...

» Proslava sv. Majke Klare Asiške na Brestovskom

I ove godine blagdan sv. Majke Klare okupio je vjerni puk da bi mu ona svojim svijetlim primjerom  pokazala siguran put k Ocu, kojim je i ona prošla slijedeći stope Njegova Jedinorođenog Sina.Za proslavu blagdana pripravljali smo se devetnicom....

» Proslava blagdana sv. Klare Asiške na Brestovskom

Sestre klarise iz samostana svete Klare na Brestovskom pozivaju na proslavu blagdana sv. Klare Asiške u utorak, 11. kolovoza 2015. u 11 sati.Za blagdan će se pripravljati devetnicom od 2. do 10. kolovoza. Svaki dan devetnice u 17.30 molit će se...

» Svečani zavjeti s. M. Kristine Ivanović

U petak, 24. srpnja, na spomendan sv. Kristine, naša s. M. Kristina od Predragocjene Krvi Kristove, položila je svoje svečane zavjete u ruke časne majke s. M. Hijacinte Batinić.Na ovaj svečani čin, sestra zavjetovanica kao i cijela zajednica,...

» Duhovne vježbe sestara klarisa

Od 15. do 21. ožujka, mi, sestre klarise imale smo svoje duhovne vježbe. Duhovne vježbe su potrebne svakoj Bogu posvećenoj osobi jer je potrebno neprestano obnavljati svoj duhovni život, a duhovne vježbe su prilika da zavirimo u svoje srce te...

» ss. klarise papin pohod BiH prate molitvom

S obzirom da je papa Franjo u svome dosadašnjem pontifikatu pokazao osobitu ljubav prema malenima i siromašnima, stoga je u lipnju ove godine odlučio pohoditi i našu siromašnu i ispaćenu BiH, koja je itekako prepatila u prošlom ratu. Vijest o...

» Dario Kordić posjetio sestre klarise

U ovom predbožićnom vremenu bili smo ugodno iznenađeni posjetom Darija Kordića. Dario je zajedno sa svojom suprugom Venerom, te još dva pratioca, ostao u radosnom druženju i razgovoru sa nama sestrama punih dva sata, koji su nam protekli kao...

» Službenica Božja s. Konzolata Betrone (Sestra oluja)

Sestra Konzolata je rođena u Saluzzu kao Pierina Betrone 6. travnja 1903. U prvoj godini života s obitelji se seli u Torino.  Pierina živi kao i sva djeca do svoje trinaeste godine, kada na blagdan Bezgrešnog začeća primajući Prvu pričest...

» Biskup Željezanske biskupije u posjeti klarisama

U utorak, 28. listopada, u pratnji oca provincijala Fra Lovre Gavrana i ostalih svećenika, posjetio nas je biskup gradišćanskih hrvata mons. Egidije Ivan Živković sa svojom pratnjom.Biskup Živković je pozdravio sestre i predstavio svoju...

» Sestre u susretu s OFS-om iz Posušja, Tomislavgrada i Livna

Dana 26. listopada, pri povratku iz Kraljeve Sutjeske, posjetili su naš samostan članovi Trećeg svjetovnog reda iz Posušja u pratnji svog duhovnog asistenta Fra Marka Dragićevića. Riječi dobrodošlice uputila je časna Majka s. Hijacinta,...

» Posjet pjevača i trećoredaca sestrama klarisama

U subotu, 20. rujna, pod vodstvom fra Vinka Kurevije, posjetilo nas je četrdeset pjevača iz župe Seonica. Naš kapelan fra Gabrijel Tomić uputio je prisutnima riječi pozdrava i dobrodošlice, a nakon toga je svaka od nas sestara posvjedočila...

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko