Sveta misa na Kaštelima Ispis E-mail
31. svibnja 2016.

U subotu, 28. svibnja, kao i svake godine na ovaj datum, tradicionalno smo proslavili važnu obljetnicu za našu franjevačku, katoličku i narodnu povijest. Na Kaštelama, mjestu u vrletima planine Zahor, smještenoj na tromeđi općina Kiseljak, Fojnica i Busovača, slavili smo svetu misu i prisjetili se dana iz davne 1463. godine, kada je tadašnje Bosansko kraljevstvo palo u ruke turskoga osvajača.

Toga dana je jedan neustrašivi franjevac fra Anđeo Zvizdović, sa željom da sačuva naš narod i njegovu vjeru na ovim prostorima, s ovoga mjesta sišao pred silnika Mehmeda Fatiha traživši mogućnost opstanka svoga naroda na ovim prostorima.

U nazočnosti 200-ak vjernika iz okolnih župa, ali i drugih mjesta, fra Stipan Radić, župnik župe Lepenica – uz prisustvo još petorice svećenika – predslavio je ovo misno slavlje i govorio o važnosti toga trenutka i uloge fra Anđela Zvizdovića za opstojnost našega naroda.

Nakon svete mise uslijedilo je zajedničko druženje uz igru i pjesmu.